Ještě před nedávnem si řemeslníci vystačili s vodováhou a napnutým provázkem. Současné stavby však vyžadují vyšší rychlost i přesnost, a proto jsou čárové, bodové, křížové či rotační lasery téměř ..
Ještě před nedávnem si řemeslníci vystačili s vodováhou a napnutým provázkem. Současné stavby však vyžadují vyšší rychlost i přesnost, a proto jsou čárové, bodové, křížové či rotační lasery téměř nepostradatelným pomocníkem. U rozsáhlejších projektů, kde se kombinuje beton, dřevo, ocel a další materiály, se bez spolehlivého laseru zkrátka neobejdete.
Nivelace znamená přesné určování a přenos výšek, hran a rohů. V průběhu stavebních prací se s ní setkáte od vytyčení pozemku a založení základů přes zdění a lití podlah až po montáž oken, oplocení či zavěšování dekorací. Laserové vodováhy zrychlují práci, zvyšují přesnost a snižují riziko chyb. Jednotlivé typy přístrojů se však používají odlišně – podívejme se proto, k čemu se který hodí.
Bodové lasery promítají jednotlivé body nebo krátké křižné paprsky a hodí se hlavně do interiéru. Instalatéři je využívají při rozvodech, elektrikáři při montáži svítidel a truhláři při sestavování nábytku. Samonivelační mechanismus šetří čas: přístroj se po zapnutí sám ustaví a při převozu se jeho kyvadlo automaticky zablokuje, aby se nepoškodilo.
Čárové (liniové) lasery promítají horizontální i vertikální linie po celém 360° obvodu. V praxi to znamená nepřerušovaný referenční kříž v celé místnosti, což využijete při obkládání stěn, pokládce podlah, montáži kuchyňských linek nebo zavěšování polic. Zásadním parametrem je dosah – základní model obslouží menší místnost, profesionální přístroje zvládnou desítky až stovky metrů a lze je ovládat přijímačem či mobilní aplikací.
Kombinované lasery spojují funkce křížového a bodového laseru. Jediný přístroj tak umí promítat linie i pět bodů současně, což se hodí při vyměřování stropu, podlahy a protilehlých stěn. Sledujte nejen maximální dosah, ale také rychlost samonivelace – kvalitní přístroje se ustálí do čtyř vteřin a vyrovnají odchylku až o čtyři stupně. Pokud nerovnost překročí limit, laser na chybu upozorní blikáním.
Rotační lasery otáčejí paprsek kolem vlastní osy a vytvářejí stabilní horizontální rovinu na rozsáhlých staveništích. Uplatní se při zemních pracích, zakládání inženýrských sítí, stavbě plotů či vyměřování průmyslových hal. Profesionální modely nabízejí pracovní rozsah v řádu stovek metrů, volitelnou rychlost rotace a možnost zúžit paprsek do užší výseče. Nechybí odolnost proti prachu, vodě a vibracím ani dálkové ovládání.
Tip: Pracujete-li v jasně osvětleném prostředí nebo venku na slunci, zvolte laser se zelenou diodou. Zelené světlo je pro lidské oko až čtyřikrát lépe viditelné než červené, takže linie zůstávají čitelné i na větší vzdálenost. V interiéru s běžným umělým osvětlením zpravidla postačí červený paprsek, který bývá energeticky úspornější.
I nízkovýkonné stavební lasery spadají do kategorie viditelného záření, proto dbejte na ochranu zraku. Nikdy se nedívejte přímo do paprsku a při práci nad hlavou používejte vhodné brýle. Přístroj vždy postavte na stabilní podklad či stativ a před každým měřením zkontrolujte, zda je pevně zajištěn.
Správně zvolený laserový přístroj se vám odvděčí rychlejší realizací zakázky, nižší náročností na pracovní síly a spokojeným zákazníkem, který ocení perfektní výsledek. Ať už jste domácí kutil, nebo profesionální stavební firma, investice do kvalitního laseru se vyplatí už při několika prvních projektech.